TTNET Modem Şifresi Değiştirme

Bilindiği gibi Türkiye’nin en çok şikayet alan internet sağlayıcı firması TTnet olarak bilinir. Bunun nedeni birazda çok çok fazla kişiye hizmet vermesi belkide tek elde yürütüyor olmasıdır.

Neredeyse herkes evinde TTNET kullanıyor. Farklı firmalar kullananlar olsa bile çoğu yine TTNET altyapısı ile farklı isimlerle evine almış oluyorlar. Peki TTNet Modem şifre değişikliği nasıl yapılıyor biliyor musunuz?

Modem şifreleri, yani wifi şifreleri hizmet sahibinin bilgisi dışında dışardan 3. Şahıs kişilerin giriş yapmasını engellemek için koyulmuş güvenlik önemleridir. Bu önlemler daha önceleri kolaylıkla aşılıyor olsada artık günümüzde modem şifreleri çok güçlü diyebiliriz. Heleki modemi orjinal şifresini değiştirmeyen kitlenin arttığınıda düşünürsek imkansıza doğru ilerliyor.

Tabiki bazı yöntemler olsada onlarda zamanla yok olmaya yüz tutmuştur. O yöntemlerden birisine buraya tıklayarak ulaşabilirsiniz.

Modemlerin wifi şifreleri belirli aralıklarla değiştirilmesi önerilmektedir. Güvenlik nedeniyle sürekli bağlantı kontrolü yapmanız gerekiyor veya belirli aralıklarla şifre değiştirerek internetinize başkalarının bağlanmasını kısmi olarak engellemeye çalışabilirsiniz.

Şifre değiştirme işlemi için ilk önce modem arayüzüne giriş yapmanız gerekmektedir. Modem üzerinde yapılan ve yapılabilecek bütün herşey panel üzerinden yapılması gerekmektedir.

TTNET Modem Arayüzüne Bağlanma

TTNET modemlerin arayüzüne 192.168.1.1 yada 192.168.2.1 adresleri  ile bağlanabilirsiniz. Buradan size admin panel girişi için gerekli bir şifre ekranı gelecektir. Bu güvenlik sistemi ‘Sadece Modem Yönetecisi Tarafından Değişiklik Yapılması’ amacı ile modemi koruyan farklı bir güvenlik sistemidir.

TTNET Modem Admin Kullanıcı Adı ve Şifre şu şekilde modemden modeme değişebilir. Ama genelde aşağıdaki şekildedir.

  • Eski TTNET Modem Admin Şifreleri : admin .  –     ttnet
  • Yeni Modemler : admin     –    turktelekom
  • Zyxel Modemlerde Genellikle : admin .   –    boş
  • Diğerleri : admin   –  admin
  • Diğerleri : admin   –  12345
  • Diğerleri : admin   –  password

Bu bilgilerden her hangi birisi ile modem admin paneline giriş yaptıktan sonra sol tarafta bulunan “KABLOSUZ” menüsü içerisinden gerekli ayarları yaparak TTNet modemin wifi şifresini değiştirebilirsiniz. 

Şifreyi kaydettikten sonra geçerli olabilmesi için modemin yeniden başlaması gerekebilir.

4/5 - (1 vote)

Cevap yaz.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hakkımızda | İletişim | Gizlilik
Site haritası yolu gösterir.
VPN Nedir? VPN…