iPhone Ekran Şifresi Kırma Nasıl Yapılır?

iphone sifre kirmaIOS son yılların güvenlik açısından en çok güven veren işletim sistemlerinden bir tanesi. Bunu sağladığını gösteren birçok özelliği var. Örneğin iPhone cihazların, Apple cihazlar haricindeki hiçbir cihazla veri akışı gerçekleştiremiyor olması bunun en iyi göstergelerinden bir tanesi. Bu kadar güvenli bir sistem söz konusu iken eğer şifrenizi unuttuysanız ne yapmanız gerektiğini merak ediyorsanız doğru yerdesiniz. Çünkü bu yazımızda sizlere iPhone Ekran şifresi kırma işleminin nasıl yapılacağını anlatacağız.

Ancak hatırlatmamız gereken bir şey var. O da bu işlemin iPhone 7 ve öncesi cihazlarda genel olarak çalıştığı. Yani iPhone 8 ve X’de bu işlemi yapabileceğinizi pek düşünmüyoruz. Ancak uğraş vererek bulmanın mümkün olduğu söyleniyor. Olayın kaynağını da anlatmamız gerekirse şunları söyleyebiliriz. iPhone ekran kilidi kırma işlemi ilk defa FBI’a lazım olmuştu ancak Apple bu açığı onlarla paylaşmamış ve bu konu da güvenlik ilkeleri gereği bir şey yapamayacağını öne sürmüştü. Sonuçta FBI açığı bulamadı ve bir şekilde işin peşini bıraktı. Ancak başka bir hacker grubu olan SloFlo gerçek bir açık buldu ve bu açık sayesinde Apple cihazların şifresini kırabiliyorsunuz. Ayrıca bu açığın bilerek bırakıldığına dair de söylemler var. Zaten açığı bulmak epey zor olmuş. Çünkü Apple bunu ciddi anlamda karışık bir algoritmaya bağlamış ve gerçekten böyle kırıldığını bilmeyen birisi şifre kırma konusunda milyonda bir ihtimalle bu açığı bulabilir.

iPhone Ekran Şifresi Kırma Nasıl Yapılır?

Bu işlemi yapmak için Siri’yi ve mesaj uygulamasını kullanmanız gerekecek. Açık söylemek gerekirse işlemler birbirini takip ediyor ve gerçekten çokta anlam vermeniz mümkün olmuyor. Bizde ilk okuduğumuzda çok şaşırmıştık. Yani aslında buna bir açık gözüyle bakmakta çok doğru değil. Çünkü zaten iPhone ekran kilidi kırma işlemini Apple bilerek oluşturmuş gibi. Herhangi bir olağanüstü durum karşısında bu şifrelerin kırılması durumuna Apple zaten hazırmış. Bunu yapması da aslında doğal ancak bunun yanında hazır bir açık oluşturuyor. Eski Apple cihazlarının tamamında bu açığın aynı olduğu da düşünülüyor. Kimi cihazlarda açık daha farklı ortaya konuluyormuş. Ancak bütün bunlara rağmen bu tip bir açığın olması ne kadar doğru tartışılır.

İlginizi Çekebilecek Konular;

Rate this post

Cevap yaz.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

2 Yorum.

Hakkımızda | İletişim | Gizlilik
Site haritası yolu gösterir.
Banka Kartı Şifre…