Hayatın Şifresi – Doğumdan, Günümüze

Küçük bir su damlası olarak çıktığımız bu yolculukta, ilk nefesimizi avuç boyutlarında bir insan olarak devam ettirdik. Kelebeklerin hayatı gibi yaşadık, ne zaman öleceğimizi tam olarak bilmede, ama ölme garantisiyle yaşıyorduk. Bu arada Kelebeklerin Şifresi‘ni okudunuz mu? Gerçekten bir gün mü onların yaşamı. Sanmam, araştırmakta istemiyorum.

Hayatın bu kadar basit olduğunu sanmıyorum, doğar, büyür ve ölür. Sanırım bu koca ömürde tek mantıklı gelen şey ibadet etmek gerçektende. Baksanıza şu hayata, kapitalist bir bataklıkta yaşayan insanlarız. Sadece zenginlerin daha zengin olduğu, birilerini kullanan insanların daha başarılı olduğu.

Bir şey sahibi olmak isteyen insanların birilerine yalvardıkları zamanlarda yaşıyoruz.

Kendi için yaşayan, bir şeyler kazanmak için savaşan insanlardan değiliz artık. Neler oldu bu dünyaya hep mi böyleydi. Yok mu bunun bir püf noktası, yok mu hayatı daha güzelleştiren bir Mutlu hayat şifresi falan. Sadece oyunlarda mı oluyor bunlar. Gökten arabaların yağmasını istemiyoruz. Sadece insanların masum olması yeterli.

Hayatın bu şekilde olması hakkında bir teorim var, biraz saçmalayayım makale uzasın.

Birileri için çalışmak ne kadar saçma değil mi, ilk mağara adamları bunu yardımlaşma içinde çözmüşler. Birilerinin ihtiyacına karşılık kendilerine yardım edilmesi. Sonrasında kardeş zaten ben ekiyorum biçiyorum, fazla geliyor.

Ben sebze ekeyim, sen meyve şuda ekin eksin bölüşelim muhabbeti yapmışlardır. Evet buraya kadar çok mantıklı. Listeye sıralamasına baktığınız zamana ekin ekmek içlerinde en zoru diyebiliriz. Eee birisi her yıl ekip biçip bakarken Meyve eken sadece belirli bir ağaç dikimi sonrasında çok sayıda meyveyi sadece hasat zamanlarında toplaması yeterli olacak. Sebzeler zaten küçük bir alanda fazla hasatlar verdiği ve pek zahmeti olmadığı için ortada kalacak.

Eeee bizim ekinci emekçi dayı tabi atarlanıyor, başlarım lan sizin yapacağınız işe diyor tek başına ekip biçmeye başlıyor. Yemem meyvenizi sebzenizi bana buğdayım yeter her şeyi yaparım en azından kendime çalışmış olurum diyor.

Eeee böyle de olunca bizim meyveci dayı aç kalıyor. Elindeki 3 meyveyi 1 buğdaya veriyor bu sefer, çünkü adam anladı zahmetsiz bu iş, işine geliyorsa al. En olmadı bende ekerim iki tane ağaç diyor.

Meyveci dayı, ek lan ek piç. sen ekiyorsunda ben ekemez miyim lan diyor kendide ekiyor. Tabi sebzecide bu arada izliyor, baktığı herşey yine eski haline geri dönmüş. Herkes kendi mahsulünü ekiyor, daha çok şey ekiliyor, daha çok uğraşılıyor ve bu sefer hep çalışıyorlar. Mal gibi herkesin elinde mallar mülkler çöp oluyor.

Sonra köye elinde mızrakla bir adam geliyor. Siz hiç et yediniz mi mallar otla çöple uğraşıp duruyorsunuz diyor veriyor bunlara birer parça eti.

Bakıyorlar gerçekten hepsinden daha iyi, böyle mangal falan filan yapıyorlar. Alıştırıyor herkesi ibne tabi eti gördüler kim bakar sebzeye meyveye hepsi meze oldu sofrada, bir rakı eksik.

Adam eti sevdiklerini anlıyor, tamam kardeş yedik içtik ama hep benden yiyip içiyoruz. Sizde ne var diyor, bakıyor hep meyve vs vs.

Kendisinde olmadığı için aslında değerli hepsi, ama eti beğendikleri için bunu onlara fark ettirmeden bunlar benim işimi görmez başka köye gideyim diye ayaklanıyor.

Adamlar dur paşam yapma bokunu yiyelim nolur gitme, bari eti nasıl bu kadar kolay yakaladığını anlat vs yapıyor. Hastir lan diyor tabi adam öğretmiyor.

-Tamam lan, benim istediğim meyveleri, sebzeleri ekin biçin bende size et belirli miktarda et vereyim, diyor. Bunlar kabul ediyorlar, az miktarda et ile bir çok ürünü alıp çıkıyor köyden ben bir dolanıp geleyim diye.

Diğer köylere gidip, sadece et ile beslenen insanlara farklı lezzetler sunmaya başlıyor. Onlardanda az meyve, sebze ve buğday karşılığında çok et alıyor.

Yani insanlar elindekileri nasıl değerledireceğini bilmedikleri için olay boka sarmış yazıda boka sardı mk. Hayatın şifresi derken olayı kilitledim. Ne kadar saçma bir şeymiş lan yaşamak.


Cevap yaz.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bir yorum.
  1. Avatar

Hakkımızda | İletişim | Gizlilik
Site haritası yolu gösterir.
VPN Nedir? VPN…